Główną zasadą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że zarówno czas, jak i pieniądze należą do Boga. Wiele osób często zastanawia się, czy hazard jest grzechem oraz dlaczego hazard jest zły. Są to kwestie ludzkiej moralności, często oparte na przesłankach religijnych. Dlaczego hazard jest grzechem można dowiedzieć się z wielu religijnych pism, jak również tego, kiedy hazard jest grzechem samym w sobie. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy hazard jest zły w świetle danej religii, gdyż najzwyczajniej zależy to od wyznania. Islam na przykład uważa hazard za dzieło diabła. Trochę mniej radykalnie jest jednak w przypadku Chrześcijaństwa.
Co na temat hazardu mówi Biblia?
Pismo Święte nie omawia szczegółowo tematu gier hazardowych oraz hazardu samego w sobie, jednak dzięki zamieszczonym w Biblii zasadom i wskazówkom można stwierdzić, że Bóg traktuje hazard jako grzech.
Marek 8:36 (NKJV), “Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, jeśli zdobędzie cały świat i straci własną duszę?”
List do Hebrajczyków 13:5 (ESV), “Zachowajcie życie wolne od miłości do pieniędzy i bądźcie zadowoleni z tego, co macie, bo powiedział: „Nigdy was nie opuszczę ani się Was nie wyrzeknę.'”
Księga Koheleta 5:10 (NASB), “Ani ten, kto kocha pieniądze, nie będzie usatysfakcjonowany pieniędzmi ani również ten, kto kocha obfitość swoich dochodów. Jest to również próżnością.”
Łukasz 12:15 (NKJV), “I rzekł do nich: „Uważajcie i bądźcie czujni wobec chciwości, bo życie nie polega na liczebności rzeczy, które się posiada”
Pismo Święte przestrzega także przed ślepą wiarą w tajemną moc „szczęścia”. Za starożytności pewnej części mieszkańców Izraela brakowało wiary w Boga i z tego względu zaczęli ‛zastawiać stół bóstwu szczęścia’. Bóg nie pochwalał (ani nie akceptował) takich poczynań i rzekł do Izraelitów: „Czyniliście to, co złe w moich oczach, i wybraliście to, w czym nie miałem upodobania” (Izajasz 65:11, 12).
Duchowni zaznaczają, że gry hazardowe mogą ewoluować w negatywne cechy charakteru, oraz źle wpływać na rodzinę i bliskich. Katolicyzm uznaje hazard za grzech w momencie, gdy granie faktycznie wpływa źle na osobę grającą, a także na bliskich tej osoby.
Wady hazardu
Hazard może kusić wysokimi wygranymi w krótkim czasie, lecz może być zgubny nawet dla najbardziej doświadczonych graczy. Wśród osób uzależnionych pojawiają się często bardzo podobne pytania i przemyślenia, które to osoby uzależnione same sobie zadają. Niektóre przykłady takich pytań i wątpliwości to:
- Jak to się mogło stać? Nie mogę uwierzyć we wszystkie kłopoty, w które wpadłem.
- Jeśli teraz przestanę grać, będę musiał przyznać, że jestem totalnym przegrańcem. Nie ma sposobu, abym mógł spłacić wszystkie pieniądze, które muszę oddać.
- Gdybym miał pieniądze na inwestycje, jestem pewien, że moje szczęście by się zmieniło. Potrzebuję tylko jednej wygranej.
Nawet gdybym ponownie wygrał, to prawdopodobnie przegrałbym tę wygraną ponownie. - Nie jestem w stanie samodzielnie stawić czoła temu bałaganowi, ale jestem zbyt zawstydzony, by poprosić o pomoc.
- Powinienem być w stanie rozwiązać własne problemy. Jak mogłem być tak głupi?
- Nigdy nie przypuszczałem, że będzie tak źle.
- Czy kiedykolwiek stanę na nogi?
- Czy odzyskam radość życia?
- Jak mogę przeprosić rodzinę i przyjaciół?
- Czy jeśli poproszę o pomoc, to wszyscy dowiedzą się o moich kłopotach?