Znalezienie alternatywy dla hazardu

Utrzymanie powrotu do zdrowia po uzależnieniu od hazardu zależy w dużej mierze od znalezienia alternatywnych działań i zachowań, którymi można zastąpić hazard. Niektóre przykłady obejmują:

1. Zapewnienie ekscytujących emocji i przeżyć, które pozwolą poczuć przypływ adrenaliny

Sport lub trudne hobby, takie jak kolarstwo górskie, wspinaczka skałkowa lub wyścigi gokartowe mogą być doskonałą alternatywą dla gier hazardowych i hazardu. Wywołują wiele emocji, a przy tym pozwalają utrzymać świetną kondycję fizyczną i spędzić czas na świeżym powietrzu wśród natury. Osoby, które kochają adrenalinę mogą zapisać się również na kurs spadochronowy lub oddać kilka skoków na bungee. Oczywiście zawsze należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

2. Bycie bardziej towarzyskim, przezwyciężenie nieśmiałości lub izolowania się od świata

Terapia, zapisanie się na zajęcia z wystąpień publicznych, dołączenie do grupy społecznej, odbudowanie relacji z rodziną i przyjaciółmi, zostanie wolontariuszem, znalezienie nowych przyjaciół – wszystko to może okazać się świetnym lekarstwem w walce z nałogiem. Wszelkie interakcje społeczne pomagają na nowo nauczyć się jak egzystować wśród innych ludzi, a także odbudować lub podwyższyć swoją samoocenę.

3. Nie myślenie o problemach w celu zduszenia nieprzyjemnych uczuć

Spróbuj popracować ze specjalistami – to właśnie osoby specjalizujące się w pomocy osobom uzależnionym mogą okazać się najbardziej pomocne w trakcie terapii. Ich lata praktyki oraz doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi potrafi wielokrotnie przyczynić się do uzyskania pozytywnych wyników kuracji w stosunkowo szybkim czasie.

4. Pokonanie nudy lub samotności

Znajdź coś, co Cię pasjonuje – może to być sztuka, muzyka, sport lub książki. Następnie znajdź osoby o podobnych zainteresowaniach. Znalezienie hobby może okazać się zbawienne zarówno w kwestii rozwiązania problemów z hazardem, jak również odmianie całego życia. Pasja jest czymś, co trzyma nas w ryzach, co pomaga wielokrotnie podczas gorszych życiowych momentów. To w pasji człowiek można odnaleźć nadzieję oraz ratunek dla swoich kłopotów. Zainteresowania potrafią stworzyć przestrzeń, w której człowiek może odnaleźć siebie na nowo. Jeśli na początku żadna aktywność lub zajęcie nie przychodzą Ci do głowy, postaraj się zacząć od czegoś, co sprawiało Ci radość w dzieciństwie – zacznij pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko.

5. Relaksowanie się po stresującym dniu

Już 15 minut codziennych ćwiczeń może złagodzić stres. Pomóc mogą również głębokie ćwiczenia oddechowe, medytacja lub masaż. Zbawienne mogą okazać się zajęcia jogi, na których rozwiniesz samoświadomość swojego ciała i umysłu, a tym samym sprawisz, że Twoje ciało pozostanie w dobrej kondycji. Wiele rodzajów jogi pozwala praktykować ją zarówno przez osoby, które wolą spokojniejsze ćwiczenia, jak i przez te, które w trening lubią włożyć wiele wysiłku i się spocić. Relaksujące może być również bieganie kilku kilometrów dziennie – wytwarzające się podczas wysiłku endorfiny potrafią zdziałać cuda. W mniej aktywne dni możesz udać się do sauny, aby „wypocić” wszelkie troski i uspokoić natarczywe myśli. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także ścianka wspinaczkowa, na której pracuje większość mięśni, a umysł wycisza się już przy pierwszych kilku stopniach. Jeśli posiadasz więcej czasu (na przykład kilka dni) możesz udać się w góry lub nad morze, aby pobyć przez jakiś czas wśród natury. Kontakt z przyrodą to coś, o czym człowiek powinien stale pamiętać.