Jak pomóc komuś przestać grać
Wiele osób może czerpać rozrywkę z hazardu i jednocześnie nie mieć z hazardem ani z grą problemu, jednak z czasem niektóre osoby rozwijają uzależnienie od hazardu, które może zrujnować ich życie. Hazard kompulsywny jest postępującą chorobą, więc nawet jeśli grałeś wcześniej i nic Ci nie było, problem może rozwinąć się dużo później. Chęć do hazardu może być przytłaczająca, prowadzić do kłamstwa, kradzieży i wydawania swoich oszczędności życia. Jest kilka oznak tego, kiedy normalne korzystanie z hazardu staje się problemem. Im wcześniej proces zostanie zidentyfikowany, tym większe są szanse na pomyślny powrót do normalności i wyleczenie się z uzależnienia. Chociaż kompulsywny hazard trudno jest przezwyciężyć, wiele osób jest w stanie poradzić sobie z chorobą dzięki profesjonalnej pomocy. …
Zrozumieć Hazard Kompulsywny
Hazard kompulsywny może zacząć się od pierwszego postawienia zakładu i może z upływem czasu przerodzić się w uzależnienie. Według Rady Florydy do spraw Hazardu Kompulsywnego (Florida Council on Compulsive Gambling), czas potrzebny na rozwinięcie problemu zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, chociaż kompulsje rozwijają się szybciej u osób, które angażują się w ciągłe formy hazardu, takie jak zakłady online lub gry na automatach. Niektórzy gracze wykazują pierwsze objawy w ciągu niecałego roku od rozpoczęcia uprawiania tego rodzaju hazardu. Ludzie, którzy obstawiają na wyścigach konnych lub grają w gry karciane, które pozwalają na naturalne przerwy w grze, mogą nie mieć problemów z hazardem, dopóki nie będą grać dłużej.
Jak zdiagnozować Hazard Kompulsywny
Eksperci nie wiedzą dokładnie, co prowadzi do kompulsywnego hazardu. Wiele czynników może być przyczyną powstawania problemu, np. czynniki dziedziczne lub środowiskowe. Diagnozowanie problemu z hazardem polega na szukaniu oznak tego, że gra wymknęła się komuś spod kontroli. Możliwe objawy problemu z hazardem to:
Wydawanie na hazard większej kwoty pieniędzy, niż ta, na którą można sobie pozwolić
Trudności w nawiązywaniu, budowaniu i utrzymywaniu relacji osobistych spowodowane hazardem
Hazard przeszkadza w pracy
Niemożność ograniczenia lub zaprzestania hazardu
Spędzanie większej ilości czasu na uprawianiu hazardu niż wcześniej
Próba ukrycia hazardu przed przyjaciółmi lub pracownikami medycznymi
Kradzież lub popełnianie oszustw w celu możliwości uprawiania hazardu
Prośba o pożyczki na pokrycie długów hazardowych.
Kroki, które możesz podjąć, aby pomóc osobie z problemem hazardu kompulsywnego
Jeśli podejrzewasz, że ktoś, kogo znasz ma problem z hazardem, możesz skorzystać z dostępnych sposobów pomocy. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zachęcić taką osobę do skorzystania z pomocy profesjonalisty. Możemy pomóc Ci znaleźć pomoc dla ukochanej lub ważnej Ci osoby, jeśli do nas zadzwonisz. Ważne jest również, by pamiętać, że chociaż hazard danej osoby wpłynął na Ciebie do tego stopnia, że jesteś gotowy na zmianę, to dana osoba może na tę zmianę jeszcze nie być gotowa. Możesz zaoferować wsparcie i uzyskać profesjonalną pomoc dotyczącą tego, jak postępować, ale nie możesz przygotować kogoś na zmianę.
Jak leczyć uzależnienie od hazardu
Istnieją trzy główne sposoby leczenia problemów z hazardem. Zaliczają się do nich psychoterapia, leki i grupy wsparcia. Terapia poznawczo-behawioralna i terapia behawioralna pomagają zidentyfikować wzorce myślowe, które prowadzą do problemu hazardu i zastąpić je zdrowszymi przekonaniami. …
Niektórzy gracze dobrze reagują na leki przeciwdepresyjne (antydepresanty), antagonistów narkotyków oraz na leki stabilizujące nastrój. Często osoba uzależniona od hazardu cierpi również na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, depresję, ADHD lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, więc leki lub terapia w leczeniu tych stanów mogą złagodzić uzależnienie od hazardu. Anonimowi Hazardziści i inne grupy samopomocy również pomagają wielu osobom zmagającym się z problemem hazardu.