8 oznak uzależnienia od hazardu
W większości przypadków hazard to kilka godzin zabawy na automatach, cotygodniowa gra w karty z przyjaciółmi lub okazjonalny zakup akcji na giełdzie. Jednak dla niektórych istnieje jeszcze ciemna strona: uzależnienie, które prowadzi do ruiny osobistej i finansowej. Osobistej – z uwagi na możliwy rozpad rodziny i utraty przyjaciół, finansowy – z oczywistych względów hazard może prowadzić do bankructwa, a nawet i długów.
1. Nie możesz przestać
Tak jak doświadczony gracz w pokera wie, kiedy “zagrać kartę lub spasować”, Ci, którzy grają tylko dla zabawy, ograniczają swoje poczynania i swoje zakłady. . Inaczej jest jednak w przypadku osób, które mają z hazardem problem. Tacy gracze nie mogą „przestać” obstawiać i grać. Hazard wywołuje w nich uczucie euforii, a możliwość obstawienia nowych zakładów oraz wydania kolejnej sumy na gry stanowi priorytet – nawet, jeśli grają pożyczonymi pieniędzmi.
2. Grasz pieniędzmi, których nie możesz stracić
Gracze, którzy mają problem nie poprzestają na „ pieniądzach do zabawy” przeznaczonych na zakłady. Używają również pieniędzy z budżetu na rachunki, oszczędności lub edukację swoich dzieci. Często korzystają z tzw. „oszczędności życia”, co może być tragiczne w skutkach, jako, że mogą utracić majątek całego swojego życia.
3. Próbujesz odzyskać straty, grając dalej i obstawiając więcej
Czy wielokrotnie próbowałeś odzyskać pieniądze, które straciłeś podczas hazardu, obstawiając więcej? Gracze, którzy mają problem z hazardem mogą postrzegać obstawianie większej ilości zakładów jako rozwiązanie strat finansowych. W rzeczywistości jednak jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
4. Twoje zakłady wykraczają poza rozrywkę
Gracze rekreacyjni grają dla zabawy i wydają kilka dolarów na dobrą zabawę. Gracze uzależnieni od hazardu obstawiają zakłady z powodów innych niż zwykła chęć rozrywki, często próbując uciec od depresji lub innych problemów. Odskocznia od codzienności może okazać się zgubna zarówno dla osoby grającej jak i jej otoczenia.
5. Grasz coraz większą ilością pieniędzy
Podobnie jak wiele innych uzależnień, również patologiczny hazard może zacząć się od drobiazgów. Jednak gracze z problemami nie będą zadowoleni z utrzymywania niskich stawek lub ustalania limitów. Wiedzeni chęcią szybkiego wzbogacenia się (lub odbicia) będą obstawiać coraz większe sumy na coraz wyższym przeliczniku.
6. Uciekasz się do drastycznych metod, aby znaleźć pieniądze na granie
Patologiczni gracze nie zaprzestają hazardu, gdy na ich koncie bankowym wyczerpują się środki. Zamiast tego idą w skrajności, by znaleźć więcej pieniędzy. Często zapożyczają się wśród rodziny lub znajomych, podając za powód pożyczki coś zupełnie innego, niż hazard. Najbardziej skrajną formą zdobywania pieniędzy jest nierzadko również kradzież.
7. Stawiasz hazard przed ważnymi sprawami
Problemowi gracze pozwalają swojemu nawykowi zająć miejsce przed innymi aspektami życia. Uzależniony od hazardu może pominąć oglądanie meczu piłki nożnej dziecka lub skrócić czas swojej pracy, aby tylko trafić do kasyna. W głowie uzależnionego hazard stanowi priorytet – taka osoba będzie chciała odnaleźć miejsca do grania za wszelką cenę.
8. Hazard negatywnie wpływa na twoje emocje
Podczas gdy hazard może być ekscytującym doświadczeniem, osoby uzależnione mogą doświadczać emocji sygnalizujących problem, w tym:
Frustracja lub irytacja, podczas próby rzucenia hazardu i jej niepowodzenia
Uczucia wyrzutów sumienia
Spadek ambicji
Chęć świętowania wydarzenia niezwiązanego z hazardem poprzez hazard